Повеќето Швајцарци не одржуваат близок контакт со своите соседи

0 629

Студија за односите со соседите во Швајцарија беше спроведена од специјалисти од Институтот Готлиб Дутвајлер.

Повеќето Швајцарци не одржуваат блиски контакти со соседите, иако многу им веруваат, вели Јакуб Самоховиц, еден од авторите на студијата. Три четвртини од оние кои учествувале во истражувањето велат дека се чувствуваат безбедно. Девет од десет Швајцарци им веруваат на своите соседи, пишува Blick, повикувајќи се на студија.

Во исто време, речиси половина од испитаниците признале дека би сакале поретко да ги вознемируваат. Тие самите се трудат да не им предизвикуваат непријатности на другите.

За многу Швајцарци, постојаното трошење време во разговор со соседите на шолја кафе е лошо сценарио. Само една третина од испитаниците би сакале почесто да комуницираат.

Пандемијата имаше многу позитивно влијание врз нивото на доверба меѓу соседите во Швајцарија – луѓето доаѓаа да им помогнат на оние на кои им беше потребна, носеа лекови и храна. Взаемната помош ги зближува луѓето.

Како дел од студијата беа интервјуирани 1021 лице од различни региони во земјата.

Постави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе