Каков ќе биде курсот на франкот во однос на доларот и еврото

Курсот на франкот ќе остане стабилен во следните 12 месеци, проценуваат експерти од Швајцарскиот истражувачки институт за индустриски истражувања KOF при Политехничкиот универзитет во…
Повеќе ...

Секој четврти возач во Швајцарија претпочита електрични автомобили

Меѓу новите автомобили кои се регистрирани во Конфедерацијата, уделот на електричните автомобили постепено се зголемува, напротив, уделот на автомобилите со дизел мотори постојано…
Повеќе ...

Два швајцарски града во топ 10 најдобри места за живеење

Традиционалниот рејтинг на најпогодни населби во светот го претстави аналитичката поделба на Економист Интелиџенс Јунит. Австриска Виена ја предводи ранг-листата, која пред една година…
Повеќе ...

Секој втор Швајцарец е незадоволен од квалитетот на сонот

Малку повеќе од половина од Конфедеративците велат дека не спијат добро, а секој петти го оценува својот сон како „лош“ или „многу лош“. Крцкањето на забите, рчењето и грчевите се…
Повеќе ...

Швајцарија ја ревидираше својата прогноза за раст на економијата на земјата

Експертската група на Федералната канцеларија за економија на Швајцарија ја намали прогнозата за растот на бруто домашниот производ (БДП) во 2022 година од 2,8% на 2,6%. Во 2023…
Повеќе ...

Швајцарија го губи водството на глобалното рангирање за конкурентност

Првото место меѓу најконкурентните држави го зазеде Данска, произлегува од извештајот на Меѓународниот институт за развој на менаџментот (IMD). Минатата година Швајцарија беше прва,…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе