Во Швајцарија „испечатени“ стратешките залихи на нафтени деривати

0 96

Постојаното топло време негативно влијае на снабдувањето со јаглеводороди на Швајцарија.

На меѓународниот пазар има доволно количество нафтени деривати, но во последно време испораките во Швајцарија доцнат. Главната причина е што поради продолжената суша, нивото на водата во Рајна падна на рекордно ниско ниво, што лошо се одрази на трговската пловидба на реката.

За да се обезбеди снабдување со нафтени деривати, Федералната канцеларија за снабдување на националната економија (Bundesamt für wirtschaftliche Landesversorgung, BWL) одлучи привремено да го намали износот на задолжителните залихи на државната стратешка резерва за 6,5%, соопшти агенцијата. Оваа мерка ќе важи од 25 јули до почетокот на септември 2022 година.

Исто така, според BWL, прекуграничната железничка услуга е погодена од прекини и масовни доцнења поради недостаток на персонал и градежни работи. Последен пат одлуката за намалување на стратешкиот резерват беше донесена во сувото лето на 2018 година, кога транспортот долж Рајна беше исто така возможен само во многу ограничен обем.

Постави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе