Каков ќе биде курсот на франкот во однос на доларот и еврото

0 79

Курсот на франкот ќе остане стабилен во следните 12 месеци, проценуваат експерти од Швајцарскиот истражувачки институт за индустриски истражувања KOF при Политехничкиот универзитет во Цирих ETHZ.

И по три и по дванаесет месеци, едно евро ќе даде околу 1,02 швајцарски франци, покажува студијата на КОФ. Според официјалниот курс на швајцарската централна банка на 22.06.2022 година, вредноста на европската валута изнесува 1,0167 франци. Што се однесува до американската валута, прогнозата за три месеци е 0,96 франци за долар, за една година – 0,93 франци. За споредба: сега доларот вреди 0,9677 франци.

Претходно, франкот влезе во врвот на најскапите валути во светот. Пресметките беа извршени земајќи ја предвид вредноста на националните платежни средства во однос на доларот заклучно со април 2022 година. Франкот е во топ 10 најтргувани валути. Во текот на изминатите 20 години, неговиот девизен курс во однос на доларот е речиси двојно зголемен: пред 20 години, еден франк вредел само 0,58 долари.

Постави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе