Како зголемувањето на стапката на ЕЦБ ќе влијае на Швајцарецот?

0 106

На 21 јули 2022 година, Европската централна банка донесе историска одлука да ја зголеми основната стапка за половина процентен поен – такви мерки беа преземени за борба против инфлацијата.

Зголемувањето на каматните стапки најверојатно ќе го ослаби франкот во однос на еврото. При повисоки каматни стапки се зголемува обемот на странски инвестиции, а соодветно на тоа се зголемува и побарувачката за европска валута. Како резултат на тоа се зајакнува, пишува Blick. Тоа ќе доведе до одредено поскапување на европските стоки и странски одмори за Швајцарците, но не веднаш. Може да поминат месеци.

Што се однесува до профитабилноста на клиентите на швајцарските банки. Може да се зголеми во иднина, бидејќи зголемувањето на стапката го прави попрофитабилно да се чуваат пари на депозити. Активностите на ЕЦБ најверојатно ќе доведат до прилагодување на стапката во самата Швајцарија – се очекува таа да биде зголемена веќе во септември. Во исто време се очекува поскапување на хипотекарните кредити.

Постави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе