Категорија на прелистување

Дијаспора

Заев категоричен за македонскиот јазик и идентитет, за Рама идентитетските прашања не треба да бидат…

– Владата ниту преговарала, ниту ќе преговара за македонскиот идентитет и македонскиот јазик, вели премиерот Зоран Заев и додава дека универзално право на сите нации е да имаат…
Повеќе ...

Оваа апликација најмногу собира податоци од вас, без да бидете свесни за тоа

Не е тајна, се разбира, дека повеќето апликации, преку реклами и следење на нашите желби за сурфање, собираат информации за нас, без воопшто да сме свесни за тоа. Сепак, до сега…
Повеќе ...

„Слободен Печат“: во април минималната плата ќе изнесува 15,200 денари

Според Законот за минимална плата, минималната плата се усогласува еднаш годишно во март, а новата минимална плата се исплатува со априлската плата. Според пресметките што ги…
Повеќе ...

БРАВО: Ќерката на Гоце Арнаудов ќе реновира од корен куќа во која татко и син живеат во многу лоши…

„Овде живеат татко и син, во многу лоши услови. Ова можеби ќе биде најтешката реконструкција годинава... Во куќата нема што не треба да се направи“, открива Кристина Арнаудова…
Повеќе ...

Михајловски: Пописот е наместена операција, а граѓаните можат да ја спречат со потпис за поништување…

Со бројките на оние кои ќе се попишат во дијаспората потешко е да се манипулира, а целиот попис ми личи на наместена работа, рече Тони Михајловски од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашното…
Повеќе ...

Бугарите плачат: Нема вакцини. АстраЗанека ни ја одзема надежта дека ќе бидеме вакцинирани. Им пишаа…

Британско-шведската компанија и соопшти на Европската унија дека ќе ги намали испораките за 60 проценти поради проблеми со производството. Бугарскиот министер за…
Повеќе ...

АНДРЕЈ КОЛЕСНИКОВ: Владимир Путин ја губи битката за иднината на Русија!

АНДРЕЈ КОЛЕСНИКОВ Институционалното гниење го одразува степенот до кој застарел режимот на Путин – морално, политички и технолошки. Портретите на Генрик Јагода, директорот на…
Повеќе ...

Мицкоски: Од Месечината се гледаат Кинескиот ѕид и нови избори во земјава

Од Месечината може да се види Кинескиот ѕид и нови предвремени парламентарни избори, рече во одговор на новинарско прашање лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. …
Повеќе ...

КОГА И ГOCПОД ТЕ САКА: Среќен 102-риот роденден на дедо Цане од кочанско Бурилчево

Дедо Цане Гелевски од селото Бурилчево, општина Чешиново-Облешево, денеска го прослави 102 роденден, а поради пандемијата од Ковид-19 свеченоста беше само со најблиските од…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе