Категорија на прелистување

Вести

Македонска трпеза

На 25.02.2023 во 18 часот во Гуман (Grande Salle Rte de Penthéréaz 4, 1376 Goumoens-la-Ville) се одржа настанот "Македонска трпеза". Сплод на македонска традиционална храна, настан кој…
Повеќе ...

МЛАДИ СТУДЕНТИ ПО ИСТОРИЈА: Во Март 1943та депортираш 11392 лица а денес викаш дека не си бил…

Бурната историја на Балканот во 20 век е исполнета со многу апсурдни и дволични моменти.Еден таков настан е појавата на фашизмот и неговото ширење во Бугарија.Денес ова е контроверзна…
Повеќе ...

ИСТОРИЧАРОТ ЈАНЕ КИРОВ: Бугарскиот провокаторот Каракачанов треба да се извини за окупаторскиот…

Провокаторот Каракачанов треба да се извини за окупаторскиот прогон врз Евреите во Македонија! На денешен ден во 1943 година започнала депортацијата на Евреите од…
Повеќе ...

ФИЛИПЧЕ БАРА ПОДДРШКА: Ова е многу силен бран, барам разбирање и поддршка!

Она со што сега се соочуваме е навистина силен бран и сме приморани да препорачаме една ваква мерка на рестрикција на движењето, изјави денеска министерот за здравство Венко…
Повеќе ...

ЦАРОВСКА: Состојбата во училиштата ни е под контрола, не размислуваме за нови мерки

Состојбата во училиштата е стабилна. Со физичко активно присуство во последниот извештај, што е многу помалку од крајот на првото полугодие, рече денеска министерката за…
Повеќе ...

Агатангел: Тиe штo гo пpoмeниja имeтo, нeмa никoгaш дa cпиjaт миpнo, нe e ce вo пapитe

Во вчерашната емисија на Инфомакс, „Неделен Брифинг”, Митрополит Агатангел изјави дека тие што го променија името, нема никогаш мирно да спијат,  затоа што не е се во парите. …
Повеќе ...

ЗАЕДНИЧКА ВЛАДА ВМРО И СДСМ: За да се создаде национално и политичко заедништво е потребна љубов кон…

Кога нацијата се соочува со егзистенцијална закана, сосема е природно да се испрати порака за помирување, затоа што само на овој начин се обединуваат сите чинители на татковината и…
Повеќе ...

БРАВО ДЕВОЈЧЕ: Седумгодишната Невена ја скрати косата и ќе ја донира за деца болни од рак!

Хуманоста нема граници.  Невена има 7 години е од Злетово. До пред некој ден имаше долга коса, но после седум години чување, реши да ја скрати и истата да ја донира за правање…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе