Повеќето Швајцарци не одржуваат близок контакт со своите соседи

Студија за односите со соседите во Швајцарија беше спроведена од специјалисти од Институтот Готлиб Дутвајлер. Повеќето Швајцарци не одржуваат блиски контакти со соседите, иако…
Повеќе ...

Огромно мнозинство од Швајцарците сè уште се против членството во НАТО

Бројот на поддржувачи на обединување со НАТО во Швајцарија се зголеми за 7% во текот на годината. Во исто време, само 27% од жителите на земјата поддржуваат таков сојуз, произлегува…
Повеќе ...

Во Швајцарија „испечатени“ стратешките залихи на нафтени деривати

Постојаното топло време негативно влијае на снабдувањето со јаглеводороди на Швајцарија. На меѓународниот пазар има доволно количество нафтени деривати, но во последно време…
Повеќе ...

Кантон Цирих. Град Цирих

Тешката судбина на агломерациите на нашата планета. Премногу промени во животот на човештвото се манифестираат пред сè токму таму каде што човекот напредува, а природата се повлекува.…
Повеќе ...

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе