7 од 10 Швајцарци чуваат пари „под перница“

0 95

Ажурирана студија за инвестициското однесување на населението на Конфедерацијата беше презентирана од службата „Маниленд“.

Девет од десет Швајцарци (89%) кои учествувале во истражувањето изјавиле дека барем дел од заштедата чуваат на лични банкарски сметки. Ова е најпопуларниот начин да заштедите пари. Штедните сметки (83% од населението чува пари на нив) се помалку популарни, иако, како општо правило, предвидуваат повисока каматна стапка.

Третата најпопуларна форма на „инвестиција“ е чувањето готовина дома (71%). Во исто време, само 8% од испитаниците чуваат големи суми пари дома.

Секој трет Швајцарец инвестира во недвижен имот, секој четврти – во акции на швајцарски компании и злато. Речиси секој петти има инвестирано во криптовалута, имено Биткоин.

Репрезентативното истражување на Moneyland опфати 1.500 луѓе од регионите во Швајцарија каде што се зборува германски и француски.

Постави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе