Швајцарскиот банкарски сектор во ризик поради колапсот на Silicon Valley Bank

0 1.344

Во понеделник, 13.03.2023 година, е забележан остар пад на котациите на швајцарскиот банкарски сектор.

Наспроти позадината на вестите од САД во понеделникот, акциите на втората по големина швајцарска банка CS паднаа за 14%. Акциите на најголемата швајцарска банка UBS паднаа за повеќе од 7%. Ова, според многу експерти, е директна последица на колапсот на една од најголемите американски банки, Силиконската долина банка – во однос на средствата (209 милијарди долари), таа беше во првите 20 американски банки.

 

Банката на Силиконската долина банкротираше откако штедачите побрзаа да повлечат пари поради загриженоста за нејзината финансиска состојба. Набргу потоа, се дозна за затворањето на American Signature Bank – поради системски ризици поврзани со колапсот на банката во Силиконската долина. Имотот на Signature Bank на крајот на 2022 година беше проценет на 110 милијарди долари.

 

Финансиските регулатори во Калифорнија одлучија да ја затворат банката во Силиконската долина на 11 март. Банката главно работеше со технолошки стартапи. Ова е најголемата кредитна институција која банкротираше во САД од 2008 година – тогаш пропадна инвестициската банка Леман Брадерс, и ова беше почетната точка на светската финансиска криза.

Постави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе