ШВАЈЦАРСКАТА РЕГИСТАРСКА ТАБЛИЧКА ПРОДАДЕНА ЗА ПОВЕЌЕ ОД ПОЛОВИНА МИЛИОН ФРАНЦИ

0 3.809

Поставен нов рекорд по цена на регистарска табличка на автомобил во Конфедерацијата – непознат сопственик на автомобил ќе плати 526 илјади франци за бројот „BL 49“ (Базел).

Во Швајцарија вообичаена е практиката на продажба на „убави“ регистарски таблички на аукции. До неодамна, националниот рекорд по вредност го држеше знакот ЗГ 10, за кој во 2018 година беа платени 233.000 франци. На неодамнешната аукција, за бројот ZH 100 беа платени 226.000 франци.

На предбожиќната аукција во Базел, корисник со прекар UeliMueli44 се согласил да плати 826.000 франци за два броја: 300.001 франци за бројот „BL 850“ и 526.000 за бројот „BL 49“. Првично за „BL 49“ на аукцијата биле понудени „само“ 13.666 франци, пишува 20 Minuten.

Постави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе