ОТКРИЈТЕ СЕ ПРЕКУ УМЕТНОСТА

0 934

 

Живееме во огромен мистериозен свет на заплети и форми, се стремиме да патуваме за некако да ја сфатиме неговата бесконечност и да уживаме во нејзината различност. Сепак, често забораваме дека сето тоа може да се најде во нас самите. Карл-В. Röhrig, патувајќи во длабочините на својата душа, открива безброј неверојатно убави светови. Не му треба водич – Карл има искуство со вакви патувања уште од детството. Како самоук грутка, тој дури и тогаш ги изненади своите пријатели и возрасни со мајсторството на потезите на платно и длабочината на живеење на секоја слика.

Од 2007 година Карл живее и работи во Аргау. Уметникот има пространо студио каде што ги споделува тајните на својот занает со студентите. Господарот покажува различни светови: животни и растенија – светли, шарени; подводен – неразбирлив, мистериозен; тајна – видлива само под микроскоп или, напротив, многу далечна, трансцендентална. Тој создава универзуми каде што нема добро и лошо, пријатели и непријатели, каде што секој се наоѓа себеси и останува себеси. Уметникот не слика само слики и книги, одразувајќи ја неверојатната реалност, тој самиот живее во неа.

 

Карл-В. Роериг е мајстор на различностите, еден од најважните претставници на фантастичниот натурализам. Стилот потекнува од средината на 1980-тите како духовно и филозофско движење кое се спротивставува на новото дигитално и компјутерско доба кое се чини дека ја троши човечката креативност и се стреми кон интровертност на животот. Фантастичниот натурализам се стреми кон екстравертност.

 

Уметникот работи без употреба на компјутерска графика. Тој е незапирлив во својата креативност и покажува детално познавање на природата. Таквите луѓе на Исток се сметаат за „слични на лебедите кои знаат да ја одвојат водата од млекото“… Карл дефинитивно знае како да ја одвои божествената убавина на светот од метежот и вревата. Тој создал многу дела кои ја слават големината на природата и зборуваат за односот на човекот со неа.

 

И за Карл-В. За Риориге може да се каже дека е хроничар на соништата, магионичар кој ги остварува соништата. „Дали светот е наш сон, или соништата се наш свет? прашува уметникот. И од под неговата четка – како од под магично стапче – излегуваат уникатни дела.

 

Делото на Роериг (и насликал повеќе од пет илјади слики) е познато низ целиот свет: од Исланд до Нов Зеланд; од Северна Америка до Далечниот Исток. Неговите уникатни фрески украсуваат куќи, ресторани и хотели во Германија, Швајцарија, Шведска и Америка. Фреските се големата страст на мајсторот. Карл е познат илустратор кој цртал за многу големи издавачи, вклучувајќи ги и научните: Култура, Стерн, ГЕО, Шпигел. Во 1980-тите и 1990-тите, славниот Натур редовно му нарачуваше илустрации за еколошки теми. Роериг, всушност, стана познат благодарение на оригиналниот дизајн на насловните страници на списанијата посветени на природата и екологијата на животната средина. Циклусот анималистичко сликарство „Галерија на загрозени видови животни“ го означи почетокот на создавањето на фотореалистичните слики на животни. Познатиот „Снежен леопард“ го објавија многу списанија. Во 1996 година, Карл соработуваше со издавачката куќа НАСА, на страниците на публикациите на кои неговата работа беше објавена неколку години. Националното географско друштво за долгогодишна заедничка работа му даде на уметникот доживотно членство во друштвото.

 

Легендарните дела на мајсторот вклучуваат 78 слики, познати како „Röhrig-Taro“ (Röhrig Tarot). Картите импресионираат со својот екстравагантен, надреален стил. Ова е креативна игра со знаци и форми. Познати уметници како Салвадор Дали и Ники де Сент Фал често создаваат свои палуби, а Роериг не е исклучок: неговиот Тарот е познат низ целиот свет. Огромни (скоро два метри) оригинали беа купени на првиот ден од изложбата во Америка; текстовите што ги придружуваат картичките се преведени на многу јазици.

 

Широк асортиман на слики и скулптури, книги, разни разгледници (вклучувајќи ја и серијата Зодијак) и годишни календари (особено за 2023 година), шалови и шалови, бандани и краци направени од прекрасна индиска свила се претставени на бројни изложби на Röhrig во текот на целата година. . Се продаваат и неколку ретки дела. Тие вклучуваат, на пример, четири фотографии од 64 × 88 cm направени во САД во 1996 година, кои прикажуваат животни насликани за оние многу познати насловни страници на списанието GEO. Или такви егзотични дела како литографијата на камен „Бегство од темнината“ (1989, 65 × 85 см). Неколку пати годишно, уметникот одржува работилници за секого, па дури и почетниците можат да го создадат своето прво ремек дело на нив.

 

Секој месец Карл-В. Röhrig, со помош на Sabina Röhrig, Daniel Sarbach, Rita Führer и Irina Reinhard, организира продажни изложби. Ако поради некоја причина не можете да ја посетите изложбата, проверете ја веб-страницата на мајсторот: www.roehrigart.com.

 

Зимскиот саем ќе се одржи од 30 јануари до 11 февруари 2023 година во најголемиот трговски центар Shoppyland во Schönbühl (во близина на Берн). Планирано е на изложбата да дојде и Роериг и да слика на неа. Адреса: Industriestrasse 10, 3321 Urtenen-Schönbühl, www.shoppyland.ch.

 

Час по сликарство во работилницата на Карл-В. Рориг. Вратите на работилницата на уметникот ќе бидат отворени на 19 февруари 2023 година од 14:00 до 18:00 часот. Откако ќе ја погледнете „домашната галерија“, можете да останете на мастер клас (почеток околу 15 часот), каде што, под приказните од животот на уметникот, раскажани сам, ќе се роди неговото ново дело. Ниту едно прашање на присутните нема да остане неодговорено. Адреса: Atelier Carl-W. Röhrig, Alte Hägglingerstrasse 14, 5605 Dottikon AG. Влезот е бесплатен, но потребна е регистрација кај Рита Фирер. Е-пошта: [email protected], тел.: 076 577 74 80.

 

Пролетната изложба ќе се одржи од 4 до 25 март 2023 година во Захнтешур, Оберрордорф (ден на отворање – 4 март во 17:00 часот).

Постави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе