ВЛАСТИТЕ ВО БЕРН ПРЕДУПРЕДУВААТ НА ОРГАНИЗИРАНИ БАНДИ ПРОСЈАЦИ

0 1.589

Сè повеќе просјаци од источноевропските земји можат да се најдат на улиците на Берн, се вели во официјалното предупредување објавено на веб-страницата на градот. Главно, се вели дека се членови или жртви на организирани групи.

Управата за безбедност, животна средина и енергија во Берн ја повикува јавноста да не им дава пари на питачите бидејќи тоа „завршува со организирани банди“.

„Борбата против трговијата со луѓе е наведена политичка цел. Организираното просење од банди е форма на трговија со луѓе и затоа преземаме мерки против тоа“, рече Рето Наузе, директор за безбедност во Берн.

Според швајцарскиот закон, питачењето како такво не е забрането. Сепак, службениците за спроведување на законот вршат секојдневни проверки и преземаат мерки против организираните банди. Забележано е дека при една ваква проверка за време на викендот биле проверени вкупно 16 странци, кои активно и упорно барале милостина. Се испоставило дека питачите се сретнале, се договориле, а потоа се населиле на различни места во градот Берн.

Постави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Веб -страницата користи колачиња. Со клик на Прифаќам се согласувате со политиката на приватност и колачиња. Прифаќам Повеќе